Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Eszes Tamás, a szélsőjobbos, gyenge jellem

Eszes Tamás gyenge ember volt, pszichésen volt gyenge. Sajnos sok hasonló ember van a világban, és Magyarországon talán még inkább. Amíg ezek az emberek csak mindenféle szerelmi gubancokba kavarodnak, sajnáltatják magukat, és hasonló, addig hagyján. Ha felakasztják magukat, az már drámai. De az igazán nagy baj az, ha szélsőséges ideológiákba menekülnek, és amikor ezek a gyenge, viszonylag buta emberek hatalmat kapnak.

***

Vártam ezzel a cikkel, mert gondoltam, hogy lesznek bonyodalmak. Természetesen felrebbent, hogy Eszes Tamás nem lett öngyilkos, aztán tagadták, és miután azóta nem jött erről újabb hír, remélem, hogy ez most már végleges, és nem fog kiderülni valami olyasmi, ami teljesen felborítaná az eddigi képet. A történetnek nyilván sok tanulsága van, én itt most kettőről szeretnék írni.

Az első, hogy a politikai hála igen kényes kategória. Írhatnám, most, hogy márpedig a politikai hála nem létezik, de ez egy túlzó általánosítás volna, mert van, amikor létezik. Nyilvánvaló, hogy ha valaki egy politikusnak szívességet tesz, és továbbra is szükség van rá, akkor a politikus meghálálja, és a megfelelő pozícióba helyezheti. Azért, hogy továbbra is "gyümölcsözzön" a kapcsolatuk. Bábuknál tehát kifejezetten létezik politikai hála.

Létezik továbbá hatalmas, gazdag személyek esetében is, akiknek "jó" tetteit meg kell hálálni, mert különben még keresztbe tesznek a politikusnak. Különösen, hogy az illető pénzügyi vagy szervezeti hatalma tovább is használható. Itt egyébként ez az eset az előző esethez hasonlít. Legfeljebb annyi különbség lehet, hogy az illető nem kell, hogy annyira bábként viselkedjen, hatalma lehetővé tesz némi önállóságot.

Eszes Tamásnak sem pénze, sem hatalma nem volt, és a Jobbiknak úgy tűnik bábuként sem kellett. Éppen nem volt szükség bábura, vagy Eszes nem volt bábunak való anyag. Valószínűsíthető, hogy makacs lehetett, önálló "gondolkodó", akinek azért a gondolatai még sem voltak olyan jelentősek, hogy mint véleményalkotó fontos lett volna. Ahhoz kell némi ész is. És nem tűnik úgy, hogy Eszes tényleg eszes lett volna.

Ilyenkor pedig a politikusok nem különösebben hálásak, mert nem érdekük. A lelkesen benyaló támogatónak, az önkéntesen aládolgozó hívet simán a partvonalon kívülre dobják, ha nincs szükség rá. Azt gondolom, hogy ez minden politikai pártban így lehet, de az a gyanúm, hogy a Jobbikban még inkább. A példát, hogy a Jobbikban ez legalábbis előfordul, látjuk.

A második tanulság azzal kapcsolatos, ahogy a halálhírre sokan reagáltak: "Eszes halálát a romák és nem romák is hitetlenkedve fogadták. Erős, határozott embernek tartották, az [origo]-nak nyilatkozó közeli barátja szerint mégsem volt rendíthetetlen."

Namost persze, van itt egy ember, aki félkatonai szervezetet vezet, keményen akar fellépni a cigányokkal szemben, erős embernek látszik. Bizonyára erős, hiszen erősnek mutatja magát. Hát egy fenét.

Aki olvasgat némi pszichológiát, az tudja, hogy az efféle "erős fellépés" általában erősködés, és nem erős jellemet takar, hanem pont, hogy gyenge jellemet takar el.Aki agresszív másokkal, különösen gyengébekkel, kiszolgáltatottakal szemben, az a legtöbb esetben nem merne kiállni egyenlő feltételek mellett. Aki a kocsmában, az utcán nagy hangú, az lehet, hogy otthon, vagy a munkahelyen igencsak megszeppent.

Bár persze van, amikor valaki otthon is agresszív, hiszen ott is lehetnek gyengék. Eszes Tamással kapcsolatban is rebbent fel olyan hír, hogy veri a élettársát, aki azt tagadta. Jó, nem tudom megmondani, hogy mi az igazság, tehát ezt ne vegyük bele a véleményembe! Magyarországon ez sajnos igen gyakori, lehet, hogy Eszes verte az élettársát, lehet, hogy nem.

Ami viszont biztos, hogy Eszes élettársa szakított vele, és pár nappal utána akasztotta fel magát. Nyilván a felhalmozott gondok miatt tette, amit tett. Eszesnek sok ilyen gondja volt. Összetűzés a Jobbikkal, rendőrség, perek, anyagi gondok, és erre jött még a magánéleti gond. Ez volt az utolsó csepp a pohárban.

Szakítás után az ember persze nem vidám, írhat egy-két ilyen-olyan kétségbeesett szerelmes levelet, Eszes is írt. De ha az ember felnőtt, érett, erős férfi, akkor azért hamarosan túlteszi magát ezen, és nem akasztja fel magát.

Sok gond ez? Nem kevés. De ezen gondok közül sokat Eszes maga okozott magának. Ez is arra utal, hogy a neve nem éppen helyesen írja le képességeit. De vegyük most adottnak azt, hogy vannak ezek a bajok. Nem gondolom, hogy Eszes teljesen katasztrófális helyzetben lett volna. Ki lehet innen még mászni. De nyilván ehhez nem volt ereje, Eszes nem volt lelkileg erős ember, ez a tanulság.

És általában, felismerhetjük, hogy azok az emberek, akik azt gondolják, hogy a cigányok tehetnek a problémáikról, és a cigányok elleni fellépés oldja majd meg őket, egész biztosan nem erős emberek, mert hárítanak. A hárításnak és paranoiának sok fajtája van. Vannak, akik a rendszerre fogják, mások a cigányokra, vagy a zsidókra, vagy valami összeesküvésre. A lényeg az, hogy aki nem tudja a rendszerben megtalálni a helyét, aki nem tud megélni, az nem lehetett sem erős, sem eszes. Eszes valójában magát pusztította el. Például nem nagyon van Magyarországon olyan ember, akinek gondjait tényleg nagyrészt a cigányok okozzák.

Szoktak beszélni uborka-lopásokról. Hadd meséljek valamit! A lakásomba 97-ben  betörtek, és elvittek egy videokamerát, amely akkoriban nagy érték volt. Nyilván ledöbbentem, nyilván felháborodtam, és nyilván nehezen elfogadható, hogy ez előfordul. A rendőrség persze nem kerítette kézre az elkövetőt. Mindez Budapest egy olyan környékén történt, ahol elég sok a cigány. Kézenfekvő lett volna őket okolni. Lehet, hogy cigány volt az elkövető, lehet, hogy nem. Nem tudom, nem fogom megtudni, de igazából nem érdekel. Ugyanis nem old meg semmit. Ahogy végül is Gyöngyöspatán a Jobbik nem oldott meg semmit.

Ami megold valamit, az a biztonság ésszerű növelése. Azok az intézkedések, melyeket én utána tettem a lakásom védelmére, azok a dolgok, amelyeket a rendőrség, a politika tehet a biztonság védelmére. Ezek fontosak volnának, de rasszizmustól független intézkedésekre van szükség! A szegénység, a munkanélküliség, a képzetlenség felszámolására volna szükség, nem szélsőjobb politikára.

Namost, ha szélsőjobbos utat választottam volna, ráfogtam volna, hogy tutira cigány volt az elkövető, és azóta is gyűlölném a cigányokat, és ezzel foglalkoznék, akkor az semennyit nem segítene abban, hogy jól éljek. Viszont ha tanul az ember, képességeket, tudást szerez, fejleszti a karrierjét, akkor kibírja azt, hogy életében párszor ellopnak tőle egy kamerát, egy csomó pénzt, pár biciklit és hasonlót. Velem is megtörtént, rosszul esett, de kibírtam. És a bicikliket ráadásul tutira nem cigányok lopták el, mert Franciaországban és Finnországban történt a dolog. Persze az oroszokat, arabokat, négereket is lehetne gyűlölni, de mint mondtam, ez sem vezet semmire.

Úgyhogy ha valakinek ellopják az uborkáját, akkor azt tudom mondani, hogy megértem, hogy ez igazságtalan, és nem esik jól, de ha az ember megfelelő karriert épített ki magának, akkor nem kell, hogy ez hosszabb ideig letaglózza, egy etnikum gyűlölése pedig biztosan nem a konstruktív megoldás része. A konstruktív megoldások ugyanis ezek: (i) azok a józan intézkedések, melyeket te magad tehetsz a közvetlen biztonságod növelésére (ii) azok a józan intézkedések, melyeket a politika tehet (iii) azok az intézkedések, melyeket a jobb anyagi körülményekért tehetsz, hogy kibírd az ilyen eseteket.

Eszes Tamás is inkább azt nézte volna, hogy miféle eladható képességeket tud elsajátítani, miféle életképes, és legális vállalkozásokat tudna kialakítani, és akkor talán még ma is élne. Mert ráadásul a megérdemelten sikeres karrier a valódi magabiztosságot is növeli, és akkor az ember egy szakítást is jobban kibír.

Eszes Tamás gyenge ember volt, pszichésen volt gyenge. Sajnos sok hasonló ember van a világban, és Magyarországon talán még inkább. Amíg ezek az emberek csak mindenféle szerelmi gubancokba kavarodnak, sajnáltatják magukat, és hasonló, addig hagyján. Ha felakasztják magukat, az már drámai. De az igazán nagy baj az, ha szélsőséges ideológiákba menekülnek, és amikor ezek a gyenge, viszonylag buta emberek hatalmat kapnak.

0 Tovább

Karácsony Gergely az ördöggel is összefogna, de sajnos a Jobbikkal is

Karácsony végre szakít az LMP bakelitpolitikájával, amely egyenlő távolságra akarja magát pozicionálni az MSZP és a Fidesz között.

***

A Figyelőnet ma egy érdekes riportot hozott le Karácsony Gergellyel, aki két markáns véleményével is szembe látszik menni az LMP-vel, vagy legalábbis Schiffer Andrással. Az egyik ezek közül jó, a másik rossz. Kezdjük a rosszal!

Karácsony már ismert ötlete volt az, hogy ha kell, az LMP és az MSZP fogjon össze a Jobbikkal a Fidesz leváltása érdekében. Ez egy eszement ötlet. Ez nem olyan, mint amikor a Második Világháborúban az Antant összefogott Sztálinnal Hitler ellen, hanem pont fordítva: olyan, mintha Hitlerrel fogtak volna össze Sztálin ellen. Voltak ilyen hangok a II. VH. előtt, ezért is hagyták Hitler térnyerését egészen az elején. Vagy ahogy az MSZP-ben Kovács helyesen mondta: "A kormány leváltásáért az ördöggel is összefogunk, ha kell, de a Jobbikkal nem".

Ki kell mondani: a Fidesz ellen a Jobbikkal még akkor sem szabad összefogni, ha ez szükséges a leváltásukhoz, vagy a kétharmadhoz. Nem szabad ilyen elvtelenséget elkövetni, mert ha az elv megtörik, akkor jóval nagyobb baj lesz, mint a Fidesz. Magyarország egyik utolsó, eddig megrendíthetetlen tabuja az volt, hogy a demokratikusok a nem demokratikusokat szalonképtelennek ítélték, és elítélték őket. Ebből nem szabad engedni, mert nagyobb baj lesz, mint haszna. Ha az utolsó elveink is elerodálódnak, annak végül a gyakorlatban is bukás lesz a vége. Nevezetesen a Jobbik uralma. Ha ugyanis az LMP és az MSZP elismerné a Jobbikot szalonképesnek, akkor áttörik a gát sok buta szavazó előtt is.

A másik kérdés az, amely számomra igazán új. Ez pedig az, ahogy Karácsony az MSZP és LMP kapcsolatáról gondolkodik, az összefogásról, és a második kerületi időközi választásban. Itt a két fordulós választásban Karácsony először megméretteti magát, és azt mondja, a második fordulóban annak kell visszalépnie, aki kevesebbet ér el, és akkor, ha ennek van értelme a Fidesz megverése szempontjából. Ez korrekt.

Az LMP független párt, tehát joga van külön jelöltet indítani, és megmérettetni. Ez az a mód, ahogy helyes a függetlenségét megmutatnia, és nem a gyurcsányozás. Az is helyes, hogy Karácsony azt mondja, a Fideszt le kell győzni, és le lehet győzni. Végre egy tiszta LMP-s hang, amely felismeri, hogy az LMP fő ellensége a Fidesz, és nem az MSZP. Végre egy helyes felismerés, hogy az MSZP ugyan más párt, más politikai alapvetéssel, de legalább a demokratikus minimum talaján áll, míg a Fidesz nem. Megjegyzem, a Jobbik még kevésbé. Emiatt bukik a másik ötlet.

Karácsony végre szakít az LMP bakelitpolitikájával, amely egyenlő távolságra akarja magát pozicionálni az MSZP és a Fidesz között. Ez jó.

A Fidesz sajnos 2014-re egyfordulós választásokat tervez. Ha egyáltalán lesznek választások, akkor ez megnehezíti az MSZP és LMP összefogását, mert pont ez a korrekt forgatókönyv az, amelyet nem lehet tervezni. Nem lehet először egy rendes megmérettetést csinálni, és utána az alapján dönteni. Sajnos közvélemény-kutatások, vélemények, helyi, és országos erőviszonyok alapján kellesz majd megegyezni, ez pedig sokkal rosszabb.

A Fidesz pontosan ezért is alakítja ilyenre a választást. Felmérték, hogy ez az MSZP-nek, LMP-nek rosszabb, mint a Fidesznek és Jobbiknak. A Fidesz megint rövid távon gondolkodik, és buta. Mint annyiszor, remélhetjük, hogy saját pofonjukba fognak itt is beleszaladni. Nevezetesen, a 2014-es választást így is el fogják bukni, mert remélhetőleg a Fidesz addigra már annyira lent lesz. Utána meg még nem látni pontosan, de bizonyára fog adódni olyan helyzet, amikor a Fidesznek lesz rossz ez a választási rendszer. Hacsaknem állítják vissza kétharmaddal.

Ha az ember meggondolja, akkor azt látja, hogy Karácsony mindkét javaslata a Fidesz leváltását célozza. Karácsony az LMP-ben úgy látszik az az ember, aki nagyon utálja a Fideszt. Mindkét javaslatot sajnos ilyen zsigeri alapon teszi. Ez a zsigeri alap egyszer helyesen, egyszer helytelen döntésre viszi. Jobb lenne ésszerűen törekedni a Fidesz leváltására a Jobbik megfelelő ellenzése mellett.

0 Tovább

progressziv

blogavatar

Nem a Fidesz, nem a Jobbik, és a többi párt sem egészen tetszik, de liberális és kicsit baloldali vagyok. Brendel Mátyás blogja.

Utolsó kommentek